Κυριακή 15 Ιουνίου 2014

ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΚΟΛΟΜΒΙΑ. Η ΗΤΤΑ ΗΤΑΝ ΠΡΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

Τη πρώτη της εμφάνιση έκανα χθες, Σάββατο 14/06 η Εθνική Ελλάδος στο MUNDIAL 2014 στη Βραζιλία. Αγωνίστηκε απέναντι στην Εθνική Κολομβίας με το αποτέλεσμα να σημειώνεται με αρνητικό σκορ 3 – 0, για την Ελληνική αποστολή. Η χθεσινή και πρώτη εμφάνιση της Εθνικής μας θύμιζε πρωτοεμφανιζόμενη ομάδα τοπικής κατηγορίας σε Α’ Εθνική. Το twitter είχε πάρει φωτιά χθες, με τους διάσημους να αναρτούν την δική τους άποψη κατά την διάρκεια του αγώνα και να παθιάζονται κατά τη διάρκεια. Δεν ήταν λίγοι εκείνοι που μέσω τον προσωπικό τους λογαριασμό στο twitter σχολίασαν. Ας μοιραστούμε μαζί κάποια από τα tweets των διάσημων.

Η αδράνεια των παικτών της εθνικής μας ομάδος κατά την διάρκεια του χθεσινού αγώνα και η στρατηγική που ακολούθησε ο Fernando Santos (προπονητής της Εθνικής Ελλάδος), αποδείχτηκε τουλάχιστον τραγική. Αφήνοντας στον πάγκο παίκτες όπως ο Κ. Μήτρογλου, Γ. Καραγκούνης, Γ. Φετφατζίδη και Λ. Χριστοδουλόπουλος. Κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου η τράπουλα ανακατεύτηκε από τον Φ. Σάντος βάζοντας Μήτρογλου στην κορυφή, Φετφατζίδη πίσω του ως επιτελικό μέσο, ανέβασε τον Τοροσίδη φέρνοντας στο δεξί άκρο της άμυνας τον Μανιάτη. Ωστόσο το αποτέλεσμα δεν άλλαξε. Η ψυχολογία των παικτών είχε ήδη προδιαγραφεί από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Όμως τίποτα δε τελείωσε ακόμα.

Ο επόμενος αγώνας για την Εθνική μας στη Βραζιλία είναι την Πέμπτη 19/06 στη 01:00’ απέναντι στην Εθνική Ιαπωνίας.